this post was submitted on 29 Aug 2023
5 points (100.0% liked)

perestroika.pw

67 readers
1 users here now

EN community for an anarchist blog from Estonia


ET ühe anarhistliku blogi foorum

founded 1 year ago
MODERATORS
 

Alustaks kommentaari tsitaadiga tüübilt nimega Aristoteles: "Peetakse demokraatlikuks, et avalikud ametid antakse liisku heites ning oligarhiliseks, kui neid täidetakse valimiste abil."

Lugesin enda jaoks põnevat uudist, kuna olen sortitsiooni kui meetodi pooldaja. Tundub, et see demokraatia meetod on kohalike poliitikute jaoks horisondil nähtavale tulnud. Nad on käinud asju lugemas, lasknud omale kärbseid pähe ajada ning nüüd tegelevad mingi uutmisega. Minu arust täitsa positiivne. :)

Valdkond on esialgu lahja - ainult haljastus. Kui läheb kapitaalselt nässu, siis haljastusega ühiskonda tuksi ei keera. Luuakse rahvakogu. Tundub, et see püütakse luua juhuvalimi abil, aga mitte kompromissitu juhuvalimiga, kus valituks osutunule pakutakse kõva palka ja eeldatakse kobisemata otsustama tulemist, vaid kaalutud valimiga. Kaalumine on ilmselt vajalik, kuna palka ei saa.

Rahvakogu liikmetelt oodatakse 5 päeva tööd. Kuna see on vabatahtlik, võib karta, et saadikute osas toimub kõigile märkamatult selektsioon jõukuse järgi. Turu nähtamatu käsi eemaldab otsustajate ringist need, kes ei saa lubada omale viit vaba päeva. Sellest on kahju. Õnneks on need siiski nädalavahetuse päevad, mistõttu võib loota, et varaline selektsioon ei tule väga karm. Haljastuse küsimuses ei tarvitse see protsessi nurjata, küll aga võiks valimi kaldu lüüa raha-asjade arutamisel.

Rahvakogu kahjuks ei ole volitatud tegema siduvat otsust, üksnes võimalikult häid ettepanekuid. Kõige lihtsam seletus on Kohaliku Omavalitsuse Korralduse Seadus: riik on sätestanud nii, et tema osad peavad töötama nagu väikesed riigid. Õigust volitada otsused juhuvalimile pole riik omavalitsusele andnud.

Kõigist vajaka jäämistest hoolimata: kui osutute loosituks, olge tubli ja tehke head soovitused. :) Oletan, et linn võtab neid arvesse, kuna protsessi on investeeritud palju tööd ning vaeva. Siiski, garantiid ei anta.

Rahvakogu koostamiseks saadab või on juba saatnud Tallinn 30 000 kutset juhuslikult valitud pealinlasele. Lõplik rahvakogu liikmete arv on märksa väiksem – 60 – ning need valitakse välja inimeste hulgast, kes kutsele on vastanud nõusolekuga. Nii kutse saajad kui 60 rahvakogu liiget valib arvuti algoritm, ütles ERR-ile Tallinna strateegiakeskus rohepöörde büroo analüütik Tuuli Veersalu.

Tallinna abilinnapea Vladimir Svet ütles eelmisel nädalal, et kokku soovitakse panna väga kirjut seltskonda. "Tahame Tallinna elanikkonna läbilõiget, tahame saada väga erinevaid inimesi," lausus ta.

Veersalu ütles, et koosseis peab juba metoodikast tulenevalt olema läbilõige elanikkonnast ja et juhuvalimiga luuakse nii-öelda mini-Tallinn.

"Igal Tallinna elanikul on võrdne võimalus sattuda rahvakogusse valituks. Rahvakogu koosseisust välistatakse mõned erandid, näiteks linnavalitsuses ja linnavolikogus töötavad inimesed, et säilitada protsessi usaldusväärsus ja apoliitilisus," lausus ta.

Rahvakogu projektijuht, Maiu Lauring DD Demokraatiakeskusest, ütles, et rahvakogus osalemine peab olema inimese teadlik otsus, kuna rahvakogus osalemiseks annab inimene ära viis nädalavahetuse päeva.

no comments (yet)
sorted by: hot top controversial new old
there doesn't seem to be anything here